Jak wybrać profile PVC do drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe powinny nie tylko pasować do budynku, lecz także gwarantować bezpieczeństwo, ochronę przed hałasem, niskimi i wysokimi temperaturami oraz przed przenikaniem wody do wnętrza. Przy wyborze konkretnego modelu warto sprawdzić różne parametry, żeby mieć pewność, że będzie skutecznie pełnił wszystkie wymienione funkcje. Na jakie wartości należy zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi wejściowe traktowane są jak wizytówka domu. Dobrze dobrane mogą dodawać elegancji albo podkreślać nowoczesny lub rustykalny styl, w którym utrzymany jest cały budynek. Jednak kwestie estetyczne, chociaż ważne, nie będą najistotniejsze. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne decydujące o izolacyjności, bezpieczeństwie i komforcie użytkowania drzwi.

Budowa drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe składają się z trzech podstawowych połączonych ze sobą elementów. Są to:

– skrzydło – ruchomy element drzwi wejściowych, który może być zbudowany z jednej płyty (skrzydło płytowe) lub z kilku mniejszych części (skrzydło płycinowe),

– ościeżnica – nieruchome obramowanie otworu nazywane inaczej profilem z umieszczonymi po jednej stronie zawiasami,

– próg – element znajdujący się na dole otworu drzwiowego o różnej wysokości zależnej od modelu drzwi.

Na rynku dostępne są drzwi wykonane z drewna, aluminium lub PVC. Te ostatnie cieszą się największą popularnością ze względu na wysokie właściwości termiczne, łatwość utrzymania w czystości, dobry stosunek jakości do ceny i duży wybór modeli. Każdy producent profili PVC do drzwi dysponuje bowiem szeroką paletą kolorystyczną i proponuje możliwość zastosowania szkła lub paneli o różnych grubościach.

Niektórzy, tak jak np. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl), skupiają się również na tym, żeby profile PVC do drzwi były dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i mają w swojej ofercie niskie progi zachowujące wymagania dotyczące izolacji cieplnej oraz szczelności.

producent profili PVC (2).jpeg

Wielkość drzwi wejściowych

A jakie wymiary powinny mieć drzwi wejściowe? Zaleca się, żeby pojedyncze skrzydła miały co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Mniejsze mogą utrudniać poruszanie się, wnoszenie sprzętów, mebli albo zakupów. Oczywiście mówimy tutaj o pojedynczych drzwiach. Poza standardowymi skrzydłami można kupić również drzwi podwójne lub takie z nieruchomą częścią boczną służącą np. do doświetlenia wnętrza.

Termoizolacyjność drzwi wejściowych

Na początku wspomnieliśmy o parametrach technicznych drzwi wejściowych. O jakich parametrach mowa? Takie najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę, to termoizolacyjność i izolacja akustyczna. Prawie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych przywiązuje wagę do tego, żeby drzwi wejściowe skutecznie izolowały wnętrze zarówno od niskich, jak i wysokich temperatur. Poziom tej izolacji określa współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien być wyższy niż 1,5 W/m2*K.

Izolacja akustyczna

Drugi parametr to izolacja akustyczna. Jeśli mieszka się w stosunkowo głośnej okolicy – w pobliżu sklepów, placów zabaw, często uczęszczanych dróg itp. warto zadbać o to, żeby drzwi wejściowe skutecznie wygłuszały dźwięki z otoczenia, czyli miały jak najwyższy wskaźnik RA. Do wyboru mamy profile PVC do okien i drzwi o izolacyjności akustycznej RA od 27 do 43 decybeli, gdzie 43 naprawdę skutecznie tłumi hałas.

Systemy antywłamaniowe w drzwiach wejściowych

Na koniec została jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Producent profili PVC do okien i drzwi zazwyczaj dba o to, żeby drzwi miały odpowiednią klasę RC, czyli klasę zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Klasy RC zaczynają się od RC1N – podstawowych zabezpieczeń, a kończą na RC6N – zabezpieczeniach chroniących przed użyciem elektronarzędzi o dużej mocy. Większość drzwi wejściowych ma klasę RC3 lub RC4 i takie poleca się do montażu w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *