Wielu potencjalnych nabywców mieszkań szuka wyłącznie lokali od dewelopera, od razu odrzucając te z rynku wtórnego. Co przekonuje ich do zakupu nieruchomości z pierwszej ręki? Jakie są największe zalety mieszkań z rynku pierwotnego? I czy taki wybór ma jakiekolwiek minusy?
Nowe mieszkania w stanie deweloperskim budowane są nie tylko w dużych, lecz także w mniejszych miastach, bo popularność nieruchomości z rynku pierwotnego przez cały czas utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Dlaczego potencjalni klienci chętnie kupują mieszkania z tak zwanej pierwszej ręki?
Szeroki wybór różnych lokali
Pierwszy argument, a jednocześnie zaleta rynku pierwotnego to duży wybór lokali. Nowe apartamentowce powstają zarówno na obrzeżach, jak i w centrach miast. Mają różne metraże – od zaledwie dwudziestu paru metrów kwadratowych do dobrze ponad 100, nowoczesne rozkłady oraz większe i mniejsze tarasy, balkony lub ogródki. Bez problemu można zatem znaleźć nieruchomość, która spełnia nasze oczekiwania co do lokalizacji, wielkości i infrastruktury towarzyszącej.
Rosnąca wartość rynkowa mieszkań
Druga kwestia to rosnąca wartość rynkowa. Patrząc na rynek, można bez problemu zorientować się, że mieszkanie z garażem, które ktoś nabył od dewelopera kilka lat, temu teraz ma dużo większą wartość niż wtedy, gdy było do kupienia. Dlatego część klientów traktuje nowe mieszkania na sprzedaż jak inwestycje.
Ci klienci z jednej strony zakładają, że prawdopodobnie zarobią na tych nieruchomościach, a z drugiej, że w razie potrzeby szybko uda się je sprzedać, bo chętnych na takie lokale nie brakuje.
Możliwość samodzielnego wykończenia mieszkania
Trzecia niewątpliwa zaleta mieszkań w stanie deweloperskim to możliwość ich dowolnego urządzenia. Jeśli kupuje się lokal na etapie budowy, da się od razu poprosić o wprowadzenie zmian, np. usunięcie ścianki działowej albo przeniesienie instalacji elektrycznej. Jeżeli zaś nabywa się mieszkanie w już gotowym budynku, tych zmian można dokonać samodzielnie.
Poza tym nie trzeba skuwać starych płytek, zdzierać boazerii, tapety albo paneli, co znacznie ułatwia przeprowadzenie remontu i wpływa na długość jego trwania. Dodatkowo ma się pewność, że instalacje spełniają wszelkie normy i w najbliższych latach na pewno nie będą wymagały wymiany.
Nowoczesne przestrzenie wspólne i udogodnienia
Czwarta sprawa to dostęp do nowoczesnych przestrzeni wspólnych i licznych udogodnień. Na nowych osiedlach tworzone są bezpieczne place zabaw, wybrukowane alejki, punkty ładowania samochodów elektrycznych, rowerownie, wózkownie, siłownie plenerowe i inne rozwiązania, które podnoszą komfort życia mieszkańców.
Duży nacisk kładzie się również na aranżację przestrzeni wspólnych wewnątrz obiektów, to znaczy elegancki wygląd halli wejściowych, korytarzy i wind, co dla wielu potencjalnych kupujących ma znaczenie.
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych
Ostatnim atutem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek wynosi dokładnie 2% wartości kupowanej nieruchomości, czyli nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba go zapłacić wtedy, gdy nabywa się lokal z rynku wtórnego.
Sprzedaż nowych mieszkań prowadzi m.in. firma Matbet (https://matbet.com.pl), developer ze Słupska, który buduje osiedla nie tylko w Słupsku, lecz także w Koszalinie i Szczecinku.
—
Artykuł sponsorowany