Jak wybrać podnośniki koszowe na wynajem?

Z podnośników koszowych korzystają firmy zajmujące się prowadzeniem prac budowlanych, remontowych i porządkowych, specjalizujące się w montażu reklam wieloformatowych i dekoracji okolicznościowych, a także te, które nagrywają ujęcia do filmów, reklam i seriali. Część potrzebuje zwyżek na co dzień, dlatego kupuje maszyny do swojej floty, zaś część tylko na pewien okres, więc decyduje się na wypożyczenie sprzętu. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, szukając podnośnika koszowego na wynajem?

Wynajem podnośników koszowych stale zyskuje na popularności. To rozwiązanie pozwala korzystać z dowolnej maszyny bez konieczności ponoszenia dużych kosztów i wyłącznie wtedy, gdy faktycznie się jej potrzebuje.

Na rynku działają firmy, które wynajmują zwyżki na krótki lub długi okres i mają w swojej ofercie wiele różnych modeli. Jak wybrać ten spełniający wszystkie oczekiwania?

Rodzaj podnośnika koszowego

Pierwsza kwestia to rodzaj podnośnika koszowego. Podnośniki dzielą się na:

– masztowe – w których kosz znajduje się na końcu masztu,

– nożycowe – w których kosz jest podnoszony i opuszczany dzięki systemowi składanych nożyc,

– przegubowe – w których kosz znajduje się na końcu ramienia mającego kilka punktów ruchomych,

– teleskopowe – w których kosz umieszczony jest na wysięgniku rozkładającym się teleskopowo.

Modele nożycowe pracują wyłącznie w jednej płaszczyźnie – góra/dół – natomiast pozostałe mają również wysięg boczny. Podnośniki przegubowe sprawdzają się wtedy, gdy dojazd bezpośrednio pod miejsce prowadzonych prac jest niemożliwy i trzeba ominąć przeszkody, teleskopowe wtedy, gdy prace odbywają się na dużych wysokościach, a nożycowe i masztowe wtedy, gdy liczy się znaczny udźwig przy niewielkich rozmiarach maszyny.

zwyzki_04.jpeg

Parametry techniczne maszyny

Udźwig to jeden z parametrów technicznych, na który należy zwrócić uwagę, szukając zwyżki na wynajem. Podesty ruchome różnią się między sobą wspomnianym udźwigiem – nawet do ponad 1000 kg, ale także wysokością roboczą – od kilku do prawie 60 metrów, wysięgiem bocznym – do 25 metrów, rozmiarami oraz wagą.

Zanim zamówi się konkretny model, powinno się sprawdzić, gdzie i na jakiej wysokości będą prowadzone prace, ile osób jednocześnie musi przebywać na platformie roboczej i czy konieczne okaże się omijanie przeszkód. Inny podnośnik przyda się bowiem do inwentaryzacji w magazynie wysokiego składowania, a inny do montażu billboardu na wysokim budynku w centrum miasta.

Rodzaj napędu

Kolejna istotna kwestia to rodzaj napędu. Zwyżki mogą mieć napęd spalinowy – zazwyczaj wyposaża się je w silniki diesla – lub napęd elektryczny. Te z napędem spalinowym sprawdzają się do prac na otwartej przestrzeni, zaś te bezemisyjne do zadań wykonywanych wewnątrz obiektów i wszędzie tam, gdzie użycie maszyn spalinowych jest niedozwolone.

Jeśli zatem planuje się np. remont instalacji elektrycznej w zamkniętym budynku, należy szukać podnośnika wśród modeli elektrycznych.

Warunki najmu

Ostatni element, który ma znaczenie to warunki najmu. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, że maszyna posiada aktualne badanie UDT i ubezpieczenie OC, a wynajmujący zapewnia wsparcie techniczne i serwisowe w razie awarii. Warto także dopytać, czy oferuje transport maszyny na miejsce pracy i ewentualną ochronę na wypadek zdarzeń losowych. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że podnośnik jest w pełni sprawny, a w razie potrzeby zostanie naprawiony w ramach wynajmu.

Gdzie można kupić lub wynająć podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do pracy na wysokości? M.in. w firmie Riwal: https://www.riwal.com/pl/

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *