Czy warto budować hale stalowe w formule generalnego wykonawstwa?

Generalny wykonawca to firma, która zajmuje się kompleksową realizacją projektów budowlanych, np. budową hal produkcyjnych. Na czym dokładnie polega jego rola? Czy generalne wykonawstwo to lepszy wybór niż kilku podwykonawców? Na co zwrócić uwagę, szukając generalnego wykonawcy hal stalowych?

Na rynku możemy znaleźć zarówno firmy, które specjalizują się w pojedynczych usługach, jak i takie, które działają kompleksowo. W przypadku inwestycji budowlanych te ostatnie nazywa się generalnymi wykonawcami.

Kim jest generalny wykonawca?

Generalny wykonawca hal to przedsiębiorstwo działające na zlecenie inwestora przy kompleksowej realizacji inwestycji – firma, która pracuje od momentu podpisania umowy aż do czasu oddania budynku do użytkowania. Może się zajmować m.in. dostarczeniem materiałów na plac budowy, wszelkimi zadaniami budowlanymi i montażowymi, nadzorowaniem brygad podwykonawczych czy przygotowaniem wyposażenia technologicznego obiektu. Dokładny zakres współpracy zawsze określa się w umowie pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem.

hale-przemyslowe-01.jpg

Generalne wykonawstwo – największe zalety

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług generalnych wykonawców? Z kilku powodów. Po pierwsze, to duża oszczędność czasu. Jeśli buduje się hale magazynowe czy hale przemysłowe, nie trzeba szukać kilku firm specjalizujących się w określonych pracach, a później koordynować ich działań i dbać, żeby wszystko szło zgodnie z harmonogramem. Wystarczy znaleźć generalnego wykonawcę, który będzie kontrolował przebieg prac. Dzięki temu, że całość powierza się jednej firmie, kontaktuje się tylko z nią, co znacznie upraszcza cały proces.

Po drugie, zatrudnienie generalnego wykonawcy wpływa na tempo realizacji inwestycji. Takie przedsiębiorstwo dysponuje zazwyczaj własnymi brygadami i ma kontakt ze sprawdzonymi podwykonawcami, którzy w wielu przypadkach są w stanie działać jednocześnie. To powoduje, że hale stalowe w omawianej formule budowane są szybciej niż wtedy, gdy korzysta się z pomocy wielu firm.

Po trzecie, doświadczony generalny wykonawca taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl) jest w stanie zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na zoptymalizowanie kosztów budowy, a także późniejszej eksploatacji obiektów. Już na etapie tworzenia projektu wykonawca pomaga wybrać najlepsze konstrukcje, systemy i metody.

Zatem odpowiadając na tytułowe pytanie, można powiedzieć, że warto zdecydować się na skorzystanie z usług generalnego wykonawcy, bo to się po prostu opłaca.

Jak wybrać generalnego wykonawcę?

Trzeba jednak pamiętać, że wybór generalnego wykonawcy, który buduje hale logistyczne czy obiekty przemysłowe, nie jest prosty. Zanim podpisze się umowę i zleci się wykonanie prac, trzeba przejrzeć portfolio danej firmy i poszukać inwestycji podobnych do tych, jakie chce się zrealizować. Warto również przeczytać opinie lub referencje, porównać oferowaną cenę z tymi proponowanymi przez innych wykonawców, poprosić o wzór umowy oraz porozmawiać o swoich oczekiwaniach. Jeśli przedsiębiorstwo jest transparentne, działa zgodnie z normami i chce zdobywać kolejnych klientów, na pewno wyjaśni wszelkie wątpliwości i odpowie na pytania.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *