Jeśli jesteś właśnie w trakcie remontu kuchni lub urządzania nowej, w nowo zakupionym mieszkaniu, z pewnością od jakiegoś czasu rozmyślasz nad jej urządzeniem. Wybrałeś już blaty, sprzęty i zastanawiasz się, na jaki zlew się zdecydować? Obecnie świetnym wyborem są zlewy granitowe!
Wizja kamiennego zlewu budzi w Tobie jednak wątpliwość? Nie wiesz, czy sprawdzi się on w Twojej kuchni czy jak o niego dbać? Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik!
Dlaczego zlewozmywaki kuchenne z granitu to dobry wybór?
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje zlewów, dzielone ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Zlewozmywaki ceramiczne, granitowe oraz zlewozmywaki stalowe. Każdy z tych materiałów posiada inne cechy i właściwości.
Zlewy kuchenne ze stali są odporne na wysokie temperatury, chemikalia oraz szorowanie. Są higieniczne, lekkie i tanie, ale niestety również głośne i dostępne w bardzo ograniczonej palecie kolorystycznej (ciemna stal i stal, ewentualnie w satynowym wykończeniu), która nie współgra z klasycznym czy rustykalnym stylem. Zlewy z ceramiki z kolei pięknie wyglądają w kuchniach w starszym stylu, do tego są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia oraz chemikalia, a ich delikatny design po prostu cieszy oko. Niestety ich wadami jest duża waga (co uniemożliwia ich montaż na każdym blacie) oraz dość wysoka cena.
Jeśli chodzi o zlewy kuchenne z granitu, łączą one w sobie wszystkie zalety wyżej wymienionych rodzajów, posiadając przy tym znikomą ilość wad. Dostępne w https://comitor.pl zlewy granitowe wykonywane są w 80% z kruszcu, łączonego z ceramiką, akrylem oraz barwnikami. Stwarza to możliwość produkowania ich w bardzo wielu odcieniach, od śnieżnej bieli, przez beże, brązy, szarości, aż po grafit i czerń. Różnorodne modele mogą zostać dopasowane do kuchni w dowolnym stylu, zarówno tych minimalistycznych i nowoczesnych, jak i rustykalnych czy inspirowanych polską wsią.
Dodatkowo zlewy takie są o wiele lżejsze niż ceramiczne, więc również montażowe możliwości w ich wypadku się rozszerzają. Jeśli chodzi o cenę, plasuje się ona na średniej półce.
Jak dbać o zlew granitowy?
Choć wydawać by się mogło, że „granitowy zlew” to taki wykuty z litego kamienia, jak wspomnieliśmy wyżej, nowoczesne zlewozmywaki tego typu wykonuje się z kompozytu. Dzięki temu zachowują one trwałość i wygląd kamienia, jednak przy tym pozbawione są naturalnych porów i mikro szczelin, w których mogłyby gromadzić się bakterie i brud. Mogą jednak być podatne na osadzanie się kamienia z wody.
Żeby zachować doskonały wygląd zlewów z granitu kompozytowego, należy o nie dbać codziennie. Niech Cię to jednak nie przeraża! Do ich pielęgnacji wystarczy miękka szmatka i płyn do naczyń. Wystarczy, że po całym dniu używania, delikatnie go przemyjesz i wytrzesz. To zapobiegnie gromadzeniu się osadów z kamienia czy zacieków.
Kiedy te jednak się pojawią (jeśli masz bardzo twardą wodę i nie zdecydowałeś się na filtr, a dodatkowo na jakiś czas zapomniałeś o codziennej pielęgnacji), z osadami poradzi sobie mikstura przyrządzona z produktów, które z pewnością masz w kuchni – octu lub kwasku cytrynowego z wodą, w stosunki 1:1, którą wystarczy nałożyć na newralgiczne miejsca, a następnie umyć zlew jak zwykle. Raz na jakiś czas dobrze również taki zlew zaimpregnować. Można do tego użyć naturalnego oleju lub – nawet lepiej – preparatu do impregnacji, który z pewnością znajdziesz w profesjonalnym sklepie z armaturą kuchenną.
—
Artykuł sponsorowany